Úvod > Základní škola > Charakteristika školy

Základní škola

Jsme učitelé a žáci malotřídní školy se dvěma spojenými třídami  1. – 5. ročníku.
V letošním školním roce navštěvuje školu celkem 30 žáků.

Základní škola ve Střeni sídlí v 1. patře budovy, která byla postavena v roce 1881 a jejíž prostory sdílí také Mateřská škola a školní jídelna, které se nachází v přízemí budovy. Objekt se nachází na malém náměstíčku uprostřed obce, kterou obklopují lužní lesy Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Mateřská škola je jednotřídní a zajišťuje celodenní provoz.

Žáci jsou rozděleni do dvou tříd - 1. a 2. ročník, 3.,4. a 5. ročník.
Součástí školy je mateřská škola, školní družina a školní jídelna.
Všechny součásti školy jsou v jedné budově – je to výhoda, neboť děti z mateřské školy přicházejí do 1. ročníku do známého prostředí, nemají problémy s adaptací.

I. třída celkem 16 žáků ( 8 žáků 1. ročníku, 8 žáků 2. ročníku).

II.třída - celkem 14 žáků ( 3 žáci 3.ročníku, 7 žáků 4.ročníku, 4 žáci 5.ročníku)

V přízemí v přední části jsou umístěny šatny dětí a zaměstnanců ZŠ, školní jídelna, školní kuchyně a ředitelna. V zadní části přízemí, na konci dlouhé chodby, je oddělený prostor pro MŠ. V 1. patře budovy se nacházejí dvě třídy - první třída pro žáky 1. a 2. ročníku a druhá třída pro žáky 3., 4. a 5. ročníku. Třída pro žáky 3., 4. a 5. ročníku současně slouží jako prostory školní družiny. Obě třídy jsou vybaveny interaktivními tabulemi. V prvním patře se rovněž nachází kabinet se školními pomůckami a chlapecké a dívčí WC.

Škola si vytvořila svůj vlastní vzdělávací program „Učíme se pro život“ podle uzákoněných Rámcových vzdělávacích programů.
Naší snahou je všestranný rozvoj osobnosti každého žáka, podpora jeho individuálních schopností a zapojení rodičů do dění školy.
Školní družina pracuje podle Školního vzdělávacího plánu školní družiny, je bezplatná, a využívají  ji všichni žáci naší školy.

Mateřská škola

Mateřská škola ve Střeni sídlí v přízemí jednopatrové budovy, která byla postavena v roce 1881 a jejíž prostory sdílí také Základní škola (1.- 5.ročník) a školní jídelna. Objekt se nachází na malém náměstíčku uprostřed obce, kterou obklopují lužní lesy Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Mateřská škola je jednotřídní a zajišťuje celodenní provoz.

V přízemí v přední části budovy jsou umístěny šatny dětí a zaměstnanců ZŠ, WC, školní jídelna, školní kuchyně a ředitelna. V zadní části přízemí, na konci dlouhé chodby, je oddělený prostor pro MŠ. Za vstupními dveřmi je chodbička, ze které se vchází do jednotlivých místností. Největší místností je herna, kde došlo v roce 2014 k probourání zdi a spojení dvou místností v jednu. Celý prostor je pokrytý kobercem. Herna je víceúčelová - je využívána k činnostem v průběhu celého dne a k odpolednímu odpočinku. Je zde vestavěná skříň s dětskými postýlkami a ložním prádlem. V herně jsou skříňky s hračkami, náčiní a nářadí ke cvičení, obchůdek s kuchyňkou. Další místností je třída, kde jsou stolečky se židličkami a skříně s hračkami, které jsou dětem většinou volně přístupné. Na třídu navazuje kabinet učitelek s úložnými prostory. K MŠ náleží i umývárna propojená s toaletami pro děti. Ke splnění hygienických norem přibylo v roce 2014 v umývárně jedno umyvadlo a také jedna toaleta.

Stravovat se děti chodí hromadně s paní učitelkou do školní jídelny.

V roce 2009 byla v celé budově instalována nová plastová okna, v roce 2012 byly zakoupeny nové barevné stolky a židličky. Rovněž školní zahrada prošla změnami, byly instalovány nové herní prvky. Zahradu využívá MŠ i ZŠ.